parafia: TORCZYN historia:
 

Kościół parafialny pw. Trójcy Świętej i św. Jana Chrzciciela. Pierwszy kościół, drewnia­ny został ufundowany w 1540 r. przez bpa łuckiego Jerzego Chwalczewskiego i w 1548 r. dodatkowo uposażony w pola i łąki przez króla Zygmunta I Starego oraz w 1607 r. przez bp. Marcina Szyszkowskiego. Parafia erygowana w 1548 r. Budowę nowego kościoła rozpoczął w 1710 r. bp łucki Aleksander Wychowski, dzieło kontynuował ks. Franciszek Kobielski (1742 r.) i bp Antoni Wołłowicz. Pomimo tych wysiłków kościół popadł w ruinę. W 1778 r. bp Feliks Turski wybudował nowy kościół, drewniany, obok ruin poprzedniego, który w latach późniejszych był przerabiany i przebudowywany. W prezbiterium, w ołtarzu głównym znajdował się obraz - Chrzest Jana Chciciela w Jordanie. W nawach bocznych były dwa ołtarze. Strop kościoła wsparty był na czterech drewnianych filarach.

Kościół został spalony razem z plebanią przez UPA na początku 1944 r. Wcześniej miały miejsce na terenie parafii masowe zbrodnie dokonywane na Polakach przez pobratymców z OUN-UPA.
Kaplica w Okorsku Wielkim - drewniana, zniszczona w bliżej nie znanych okolicznościach. (prawdopodobnie przez UPA).
 
W 1939 r. proboszczem był ks. Stanisław Jadczyn; ur. w 1895 r., wyśw. w 1925 r., zm. w 1965 r.
stan przed wojną: stan obecny:

Do parafii należały następujące miejscowości:

Torczyn, Aleksandrów, Aleksandrówka, Antonówka, Berezie, Bogumiłów, Boratyn, Bujanie, Bystrzyca (Łaskarzew), Chorochoryn, Czarne Łozy, Czechowszczyzna, Dąbrowa, Dudy, Florianów, Francuzówka, Grabowiec, Gregorówka, Horodynie, Horodyńskie Budki, Idalia, Jamki, Janówka, Jólianów, Korolówka, Konstantynówka, Kost, Myszyn, Koszów, Kurhany, Kwasowica, Libenstat, Lipniak, Litwa, Ludwików, Ludwiszyn Majówka, Makmilerszczyzna, Matyldów, Mieczysławów, Oderady, Odnówka, Okorsk: Mały i Wielki; Olszamów, Ozdeniż, Pożarnica, Progonów, Przysiółek, Rakowszczyzna: Nowa i Stara; Romanów (II), Sadów, Siedmiarki, Smoligów, Szepel, Ulaniki, Usicka Rudnia, Usickie Budki, Usicze, Wierchy: Nowe i Stare; Zamohile, Zapust, Żaszków.

 

W 1938 r. parafia liczyła 3500 wiernych.

Parafia istnieje.
 
Obecnie na terenie, gdzie stał kościół, znajduje się ogród warzywny, zaś na terenie cmentarza parafialnego, całkowicie zniszczonego i zrównanego z ziemią, zasadzono drzewa i założono park. W latach sześdziesiątych postawiono pomnik poświęcony bohaterom 1941-1945, który został staraniem władz miejscowych zdemontowany w 1995 r. Na jego miejscu rozpoczęto budowę kaplicy murowanej z funduszy m. in. p. T. Dąbrowskiego z Kanady. Administratorem nowo tworzonej parafii jest ks. Marek Gmitrzuk. 
Wybudowano nowy kościół drewniany. Oraz plebanię. Przez długi czas administratorem parafii był ks. Mednis. Jego grób jest tuż przy kościele tak jak symboliczna mogiła Lisa-Kuli.
 

wolhynia 2004 - 2021

wolhynia@wolhynia.pl