Pierwszy "Rocznik Wołyński" był drukowany w Krakowie. Właśnie w Krakowie skierowałem swój pomysł o reaktywowaniu Rocznika do dr Andrzeja Betleja z Instytutu Historii Sztuki UJ. Mój pomysł od razu został pozytywnie przyjęty co zachęciło mnie do stworzenia zamieszczonego tu projektu.
Znakomite dzieło Jakuba Hoffmana. Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV kadecji w latach 1935-1938 z okręgu wyborczego Równe. Jego niezwykła postać i zachowana spuscizna warte są dzisiejszych publikacji. Wymagają popularyzacji dokumenty dotąd niepublikowane. Chodzi tu o materiały do kolejnych tomów roczników i listy po Jakubie Hoffmanie znajdujące się w archiwach : biblioteki "Kultury Paryskiej", Instytutu Sikorskiego w Londynie i rozproszone w archiwach na terenie Ukrainy. Przeglądałem zachowane teczki po Jakubie Hoffmanie w Archiwum Państwowym w Równem. Oglądałem też częściowo materiały z Instytutu Sikorskiego w Londynie. W moje ręce trafiło kiedyś zdjęcie Jakuba Hoffmana w okopach pod Kostiuchnówką. Udało mi się zebrać komplet Roczników i sporo innych materiałów. Zatem nie pozostaje nic innego jak zabrać się za projekt nowego rocznika.
Ponieważ jest to wspólna spuścizna Polaków jak i Ukraińców, chciałem do tego projektu zaprosić naukowców i historyków ukraińskich i polskich, którzy mogą wnieść poważny wkład w popularyzację wiedzy o Wołyniu i jego historycznych dziejach.
Polskie Towarzystwo Historyczne w Olsztynie od wielu lat prowadzi sympozja związane z "Rocznikiem Kijowskim". Dlatego też wydaje mi się że bez problemu będzie można projekt kontynuować z "Rocznikiem Wołyńskim".
Legendarny dziś "Rocznik Wołyński" miał swoją ostatnią publikację na początku 1939 roku i miał numer VIII. Numer IX. będzie wydany w Olsztynie.
 
Zapraszam do projektu
pomysłodawca : Krzysztof Gargas
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Zaproszenie przyjęli :
- dr hab. Andrzej Betlej, UJ w Krakowie, Instytut Historii Sztuki
- prof. dr hab. Andrzej Szmyt, UW-M w Olsztynie, Instytut Stosunków Międzynarodowych i Historii
- dr Andrzej Korytko, UWM w Olsztynie, ISMiH, przewodniczący PTH w Olsztynie
- prof. dr hab. Henryk Stroński, UWM w Olsztynie, ISMiH, przewodniczący Uczonych Polskich na Ukrainie
- Janina Smogorzewska, wieloletni woluntariusz Instytutu Historycznego im. Gen. Sikorskiego w Londynie (zmarła  09.2013 w Warszawie)
- Aleksandra Sheybal-Rostek, wnuczka prof. Liceum Krzemienieckiego Stanisława Sheybala
- dr Anna Milewska, kustosz zbiorów kresowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie
- prof. dr hab. Andrzej Meissner, Uniwersytet Rzeszowski
- prof. dr hab. Wojciech Piotrowski, UH-P w Kielcach, Fila w Piotrkowie Trybunalskim. Instytut Filologii Polskiej
- prof. dr hab. Jakub Lewicki UKSW Warszawa
- Eugeniusz Ziniewicz, emerytowany pracownik Muzeum Regionalnego w Równem, historyk
- dr Andrzej Michalski, Akademia Pomorska w Słupsku
 

wolhynia 2004 - 2021

wolhynia@wolhynia.pl