(300)-fill-154x250.jpg) |
Kościół pw. Trójcy Świętej.
Niegdyś klasztor oo. Trynitarzy (1698-1832). Pierwszy kościół drewniany pw. św. Andrzeja Apostoła zbudowany został w połowie XVII w. Nowy murowany, wzniesiony w latach 1711-33 przez Tomasza Karczewskiego, kasztelana halickiego, właściciela Beresteczka. Wykończony kosztem Zamoyskiego, starosty lubelskiego. Pięknymi malowidłami mury przyozdobił ojciec Jan od św. Józefa. W1801 r. bp Cieciszowski kościół konsekrował. Odrestaurowany w 1889 przez ks. proboszcza Leopolda Tuzinkiewicza. Kościół ten jest to trzynawowy gmach późnobarokowy, bez wieży. Wnętrze było bogato zdobione w stylu rokokowym. Ściany i sklepienie pokrywały freski pędzla ks. Józefa Prechtla, trynitarza z czasów Stanisława Augusta. Okazały wielki ołtarz ozdobiony był rzeźbami rokokowymi (podobnie ołtarze boczne). Obok fresków Prechtla były również obrazy i freski Cormaroniego z pocz. XIX w. Organy oraz chrzcielnica rokokowe. W lewej nawie grobowiec z białego marmuru Wiktora Witosławskiego (zm.1889 r.), dłuta Syrewicza. W kaplicy obok prawej nawy znajdowały się relikwie św. Walentego, cieszące się wielkim kultem (doroczny odpust 14 lutego). Do 1920 r. w kościele tym przechowywana była szabla księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, którą ukradli bolszewicy. Dawny klasztor Trynitarzy po kasacie (1832 r.) został zmieniony na więzienie, a po pożarze rozebrany. Naprzeciw kościoła znajdował się niewielki cmentarz, na którym znajdowały się 23 groby żołnierzy polskich oraz wspólny pomnik. W miejscu tym pierwotnie stał drewniany kościół św. Andrzeja, w którym Jan Kazimierz modlił się przed bitwą.
Ostatnim proboszczem był ks. Jerzy Zwoliński - dziekan, szambelan J. św., kanonik honorowy ołycki, ur. w 1882, ftyśw. w 1907, zm. w 1947 r.
|
Miejscowości, które należały do parafii:
Beresteczko, Antonówka (Suczków), Biały Ług, Humniszcze, Kołmaczówka, Kutrów, Lipa, Merwa, Mytnica, Narenczyn, Ostrów, Peremyle, Piaski, Plaszowa, Rejmontowicze, Rydków, Smolawa, Sołonów, Werbeń, Zielona, Zamościska.
Kaplice na terenie parafii:
Peremyle, Werbeń, na cmentarzu i w domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Beresteczku
wszystkie zniszczone w nie znanych nam okolicznościach.
W 1938 r. parafia liczyła 1671 wiernych.
|
Obecnie kościół jest w ruinie. Widać ślady podejmowanej, dość dawno (prawdopodobnie w latach siedemdziesiątych XX w.) restauracji. Lewa wieża znajduje się w rusztowaniach, nb. rozwalających się. Większa część dachu pokryta jest papą bitumiczną. Brak okien. Wejście do kościoła jest zamknięte. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z pustymi miejscami na 3 dzwony. W części placu kościelnego za prezbiterium (zakrystia?) znajduje się zwalisko gruzu i śmieci. Na ścianach kościoła widoczne są pęknięcia.
|