Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy kościół, drewniany, został wybudowany w latach 1606-1607 staraniem Ewy z Malina Łahodowskiej - kasztelanowej wołyńskiej, właścicielki Swojczowa. W sporządzonym testamencie z 13.01.1607 r. (zapisanym w aktach Włodzimierza 31 stycznia 1608 r.) uposażyła świątynię
swojczowską w pola i łąki. Jan Łahodowski dnia 16 listopada 1617 r. dotację żony zaaprobował i powiększył. W 1646 r. dotację na kościół swojczowski zapisał Adam z Brusiłowa Kisiel, wyznania prawosławnego - kasztelan Ziemi Kijowskiej (4000 florenów ze wsi Tumin i Hubin).
Nowy kościół, murowany, został wybudowany w 1787 r. przez Feliksa Czackiego - podczaszego królewskiego. Restaurowany był w 1927 r. ze składek parafian przez ks. Witolda Kurowskiego - miejscowego proboszcza.
W 1938 r. parafia liczyła 4300 wiernych i należały do niej następujące miejscowości: Swojczów, Antonówka, Apanowszczyzna, Augustów, Barbarów, Beheta, Boża Wola, Budki Ossowskie, Czosnówka, Dominopol, Dujewo, Elizabetpol, Ewin, Fedorpol, Gnojno, He- lenówka, Hubin, Huta Swojczowską, Jadwigów, Jaslenówka, Jaworówka, Kamelówka, Kisielówka, Kocior, Kohylno, Kowalówka, Leduchów, Ludmirpol, Mariampol, Mikołajówka, Mikołajpol, Mogilno, Oseredek: Nowy i Stary; Ossa, Piński Most, Poluchno, Popówka, Przygołówek, Rewuszki, Siedliszcze, Swojczówka, Szczęsnówka, Tumin, Turia, Wandowola, Władysławówka, Wołczak, Wólka, Zahatka, Zapust Nowy, Zarudle, Zosin, Zwierzyniec.
Kaplice: na cmentarzu z 1912 r. drewniana i murowana - rodziny Nazarewiczów z 1934 r. oraz przykościelna, również murowana. Wszystkie zostały zdewastowane i zniszczone (prawdopodobnie po 1945 r.) W kościele znajdował się łaskami słynący, pochodzący z XVII w. cudowny obraz Matki Boskiej (Matka Boska Swojczowska-Preczystaja). Ostatnim proboszczem był ks. Franciszek Jaworski; ur. w 1888 r., wyśw. w 1914 r., zm. w 1958 r.
W lipcu i sierpniu 1943 r. banderowcy z kurenia świnarzyńskiego przeprowadzili krwawe rzezie Polaków na terenie parafii. Tylko 11 lipca w czasie nabożeństwa zostało zamordowanych kilkuset Polaków w kościele i obok. Miesiąc później upowiec Gołębiowski przy pomocy min wysadził ograbiony kościół w powietrze. Ocalał wcześniej zabrany cudowny obraz, który został umieszczony przez prawosławnych w miejscowej cerkwi.
W maju 1944 r. ks. Stanisław Kobyłecki z Włodzimierza udał się z parafianami swojczowskimi i włodzimierskimi do Swojczowa, obraz odzyskał i przywiózł do kościoła farnego we Włodzimierzu.
Pod koniec sierpnia 1944 r. obraz został przewieziony do Świdra pod Warszawą i oddany pod opiekę Sióstr Terezjanek.
Dziś Matka Boska Swojczowską - Wielka Pani Wołynia - znajduje się w kościele pw. św. Wincentego a Paulo w Otwocku (od 1945 r.). Staraniem ks. Jana Swierżewskiego, ks. prof. Wiesława Kądzieli i prof. Mariana Paciorka obraz został poddany konserwacji w pracowni wawelskiej.
Od 1986 r. w parafii otwockiej (corocznie w dniu 8 września) obchodzony jest odpust ku czci Matki Boskiej Swojczowskiej. Od 1993 r. nazywana też jest Matką Boską Otwocką. Dnia 17.09.1995 r. na terenie byłego kościoła, byli parafianie oraz członkowie Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu postawili metalowy krzyż z kopią obrazu Matki Boskiej Swojczowskiej. W Mszy św. brała udział liczne przybyła miejscowa ludność prawosławna.
W 77 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w kościele Wincentego a Paulo w Otwocku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obeliska upamiętniającego obecność Matki Boskiej Swojczowskiej w tej świątyni. Obelisk ten wznieśli zasłużeni mieszkańcy Otwocka, Wołyniacy, Żołnierze 27 WDP AK, przy pomocy Rady Odnowy Pamięci Walk i Męczeństwa. Wyryty napis na obelisku brzmi: „Nasza Pani Matka Boska Swoj- czowska z Wołynia obecna w tej świątyni, jako Patronka Otwocka sprawia, że tu „zbierają się nasze serca” - Wołyniacy 1995 r.